Prázdne kalórie versus nutričná hodnota

 Publish date: 16 April 2019

title

V ideálnom prípade potraviny poskytujú ako energiu, tak aj iné látky nazývané mikronutrienty, ako sú vitamíny a minerály.

Je smutné, že väčšina dnešných potravín je spracovaná tak, že energia je jediným poskytnutým prvkom. Táto energia sa nazýva "prázdne kalórie", práve kvôli nedostatku živín.

Cukor, vysoko rafinovaná múka a alkohol sú typickými zdrojmi. Oleje a priemyselné tuky môžeme za takéto považovať tiež, ak bola pôvodná štruktúra zmenená spracovaním. Definícia tejto rovnice je potom veľmi jednoduchá:   vysoká kalorická hustota v kombinácií s nízkou výživovou hodnotou. Množstvo priemyselných výrobkov, sladkostí a zákuskov bohužiaľ zodpovedajú tejto rovnici.

Navyše niektoré zložky môžu byť nielen bez nevyhnutných živín, ale možu obsahovať aj látky škodlivé pre metabolizmus, endokrinný, kardiovaskulárny systém a dokonca aj pre psychickú pohodu. Veda dokázala tieto účinky hlavne  u cukrov a trans-tukov, ktoré sú hlavným nepriateľom v boji proti obezite a cukrovky.

Oproti spomínaným látkam stoja potraviny, ktoré sú bohaté na nutričné látky a poskytujú telu množstvo kvalitných živín. Často poskytujú veľa energie, ako v prípade semien, kvalitných olejov, obilnín, sušeného ovocia alebo niektorých mliečnych výrobkov.

Spomínané potraviny majú nízky obsah kalórií ale sú bohaté z hľadiska užitočných zložiek. Napríklad veľa druhov ovocia, chudého mäsa, rýb, šalátov, polievok a zeleninových jedál. Tieto potraviny sú výživovo veľmi bohaté a majú nízky obsah kalórií, čo potom pôsobí ako opak "prázdnych" kalórií.

Ak by existovalo ideálne jedlo, určite by bolo nutrične veľmi hodnotné!

 

Autor: Dr. Adrian Copcea, odborník na výživu

}