Pozitívné účinky jahôd na vaše zdravie.

 Publish date: 16 April 2019

title

Známe ako divoké ovocie starovekých grékov, rimanov a vysoko cenené v stredoveku. Jahody (Fragraria ananassa) boli pestované v európskych záhradách až od 18. storočia. Sú v skutočnosti hybridom medzi divými jahodami zo Severnej Ameriky a Chile.

Napriek tomu, že sa už v máji nachádzajú na regáloch supermarketov, jahody sú najšťavnatejšie a najchutnejšie v júny. Toto je obdobie, keď môžeme plne využívať množstvo výhod, ktoré tieto plody poskytujú. Koniec koncov, sú považované za jeden z najbohatších ovocí na vitamíny a antioxidanty.

Po černiciach, čučoriedkach a malinách sú jahody v skutočnosti štvrtým najštedrejším ovocím na antioxidanty. Antioxidanty bojujú proti starnutiu buniek tým, že ich chránia pred voľnými radikálmi a tým znižujú výskyt kardiovaskulárnych ochorení. Môžu tiež pomôcť zvýšiť lipidový profil zvýšením dobrého cholesterolu (HDL), znížením zlého cholesterolu (LDL) a znížením hladiny triglyceridov.

Okrem ich antioxidačných vlastností majú jahody významné množstvo vlákniny (2 g / 100 g). Pomáhajú tráviacemu systému a zlepšujú pohyb čriev, ponúkajú dlhšiu sýtosť. Spomaľujú vstrebávanie cukru a znižujú hladinu cholesterolu.

Tieto plody sú tiež bohaté na vitamíny a minerály. Majú vysoký obsah vitamínu C (100 g jahôd poskytujú 58,8 mg vitamínu C, čo predstavuje 98% denných potrieb pre dospelých), vitamín K, foláty a mangán. Toto všetko len za 32 kcal v 100 g!

Napriek tomu že jahody sú výživné, nemali by sa jesť nadmerne. Spotrebované vo veľkom množstve môžu spôsobiť žalúdočné ťažkosti a plynatosť. Mali by sa jesť čerstvé, ako občerstvenie medzi jedlami, aby sa maximálne využili vitamíny a minerály.

 

Autor Iulia Hadarean, výživár-dietológ

}