Klíčiace semená - zdroj výživných látok

 Publish date: 16 April 2019

title

Určite ste už videli v rôznych hypermarketoch, alebo dokonca v kuchyniach, malé, jasne zelené farebné zrniečka... Aj tu platí, že so zvedavosťou rastie chuť k jedlu, takže si o týchto semienkach povieme trochu viac.

Jedná sa o reprodukčné časti, ktoré vďaka svojej klíčivosti umožňujú rast až do následnej zrelej rastliny. Preto aj tieto zárodky obsahujú rovnaké vlastnosti a výhody ako rastliny, do ktorých rastú, a taktiež by nemali chýbať ani vo vašom jedálníčku.

Semienka sú bohaté predovšetkým na vitamíny, minerály, bielkoviny a zdravé tuky. Za účelom zachovania týchto vlastností je najužitočnějšie doporúčanie ku konzumácií: čo najbližšie prirodzenému stavu.

Napríklad, môžu byť konzumované v surovom šaláte, ako príloha, alebo ku krémovej polievke. Samozrejme, že môžu byť použité v každom jedle, pokiaľ použijete trochu svojej fantázie a predstavivosti. Len si pamätajte, že si zachovávajú obsah vitamínov výlučne vtedy, ak nie sú tepelne upravené.

Tu uvádzame štyri najčastejšie používané potraviny:

  1. Brokolica

Je známe, že brokolica je rastlina zdraviu prospešná, ktorá si zaslúži býť súčásťou našej každodennej stravy. V momente, keď nie je k dispozícií zrelá rastlina, môžeme použiť jej semena, ktoré sú bohaté na bielkoviny, vitamíny A, B, C, E a K - skutočný vitamínový náboj! Niektoré z týchto vitamínov sú tiež antioxidanty, takže môžu tiež poslúžiť v boji proti voľným radikálom.

  1. Reďkovka

Či už hovoríme o bielej alebo červenej reďkovke, jedna vec je istá: vitamíny A, B1, B6 a C sú prítomné vo veľkom množstve v jej zárodkoch. Okrem toho sú nabité kyselinou listovou, železom a draslíkom.

  1. Pór

Pór napomáha správnému fungovaniu imunitného systému vďaka vysokému obsahu vitamínov C, B a vitamínu A, ktorý chrání zdravie očí.

  1. Červené kapustové zárodky

Tieto zárodky predstavujú neuveriteľný zdroj antioxidantov, vitamínov A, C, E a K, minerálov a bielkovín.

 

Autor: Iulia Hadarean

Výživár-dietológ

}