Ako správne hydratovať a prečo?

 Publish date: 16 April 2019

title

Naše telo závisí na vode, aby prežilo. Každá bunka, tkanivo alebo orgán potrebuje vodu. Preto okrem stravy, fyzickej aktivity a odpočinku, je správna hydratácia jednou z hlavných zložiek zdravého životného štýlu.

Ľudské telo obsahuje viac ako 70% vody, percento u mužov je vyšší ako u žien. Ženy majú  viac tukového tkaniva (obsahujúceho veľmi málo vody) ako muži, tým pádom percento tuku je vyššie a percento vody nižšie.

V lete je veľmi dôležité správne hydratovať. Musíme byť opatrní, akú tekutinu pijeme, aby sme zabezpečili správnu prepravu a vstrebávanie výživných látok, pomáhali tráveniu, udržiavali funkciu obličiek a kontrolovali acidobázickú rovnováhu tela.

Príznaky dehydratácie sú: pocit sucha v ústach, únavy, suchá koža, ospalosť, intenzívny smäd, bolesti hlavy a tmavá farba moču.

Neperlivá voda je dobrou voľbou pre všetkých, zatiaľ čo minerálna voda sa odporúča len pre ľudí, ktorí netrpia obličkovými alebo srdcovými chorobami.

Denná spotreba tekutín závisí od:

 

  • fyzická aktivita (požiadavky na doplnenie tekutín sa úmerne zvyšujú s úrovňou fyzickej aktivity, typu športu, intenzity a trvania)

 

  • strava (bohatá výživa v ovocí, zelenine alebo polievkach prináša do tela prospešné tekutiny)

 

  • hmotnosť (požiadavky na tekutinu sa líšia pre každú osobu v závislosti od hmotnosti)

 

  • teplota a prostredie (ak máme vyššiu teplotu alebo sme v suchom prostredí, potrebuje naše telo viac tekutín na udržanie konštantnej teploty)

 

 

A ako správne hydratovať?

Odporúča sa piť približne 8 pohárov vody denne, čo je približne 2000 ml pre osoby s hmotnosťou 70 kg. Každá osoba potrebuje 1 ml tekutín / 1 kcal spotrebovanej počas dňa alebo, jednoduchšie, 30-35 ml / kg.

Odporúča sa piť vodu,  vodu miešanú s ovocím (napríklad limonádu), rastlinné alebo ovocné čaje, príležitostné čerstvé ovocie, ako aj veľa zeleniny a polievok.

 

Autor: Iulia Hadarean, výživár-dietológ

}